Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату

Robotics mindstorms ev3 сабақтың конспектісі. Робототехника сабағында «Роботтың геометриялық фигуралар мен карталардағы қозғалысы» тақырыбын әзірлеу.


Тестте конструктор, Лего, физика заңдары, математика және т.б. туралы қарапайым және түсінікті тұжырымдалған сұрақтар болуы керек. Ұсынылатын сұрақтар саны 10-нан 20-ға дейін. Оқушылар қарапайым сұрақтарға жауап береді, білім деңгейін тексереді. Тестке циклдің бірнеше ұшқыр сұрақтарын қосу ұсынылады: «Егер ...». Тестілеу нәтижесінде оқушының бірдеңе үйренген-білмегенін түсінуіміз керек.

Міне, кейбір мысалдар 1 жартыжылдықтағы робототехника бойынша білімді бақылау сұрақтары.
1) Жобалау – бұл ..... (терминнің дұрыс анықтамасын таңдаңыз)

  • - конструктордың ретсіз құрастыру процесі
  • - нәтижесінде нақты өнім алынатын мақсатты процесс.
  • - нәтижесінде баланың ұсақ моторикасы дамитын әрекет түрі.

  • 2) Тірек сөздер арқылы конструктор түрін анықтаңыз: шар, ойық, көлбеу бұрышы, кедергілер.
  • - Ағаш конструктор
  • - Трансформатор
  • - Магниттік конструктор
  • - Конструктор-лабиринт

  • 3) Ағаш конструктордың негізгі сипаттамаларын таңдаңыз:
  • - Табиғи материалдардан жасалған
  • - Ең қарапайым құрылымдарды ғана құрастыруға болады
  • - Ең қауіпсіз конструктор болып саналады
  • - Үлкен балаларға арналған

  • 4) Түсінбей қалған сөзді таңдаңыз: ____________конструктор арнайы бекіткіштердің көмегімен бір-біріне «кигізілген» әртүрлі түстер мен өлшемдегі кірпіштерден тұрады.
  • - жұмсақ конструктор
  • - Лего
  • - еден конструкторы
  • - құрастыруға арналған үлгілер

  • 5) Бір толық модельден екіншісіне түрлендіруге болатын конструкторды таңдаңыз.
  • - Тақырыптық жинақ
  • - Трансформатор
  • - Магниттік конструктор
  • - Жұмсақ конструктор

  • 6) Болттармен бекітілген әртүрлі металл пластиналар, бұрыштар жиынтығы қалай аталады?
  • - Жарық беретін конструктор
  • - Текшелер
  • - Темір конструктор
  • - Тақырыптық жинақ

  • 7) Кейбір механикалық функцияларды қамтамасыз ету үшін материалдарды тікелей пайдалану; бәрі денелердің өзара бірігуі мен қарсылығына негізделген. Сәйкесті таңдаңыз бұл анықтамамерзімі:
  • - Механизм
  • - Көлік
  • - Робот
  • - Android

  • 8) Робототехниканың үш заңын тұжырымдаған кім? Робототехниканың үш заңын тұжырымдаған фантаст-жазушының аты мен тегі кім?

    9) Адамның кез келген іс-әрекетінде оның орнын басуға ұмтылатын антропоморфты, адамға ұқсайтын машина. Осы анықтамаға сәйкес терминді көрсетіңіз:

  • - Механизм
  • - Көлік
  • - Робот
  • - Android

  • 10) «Робот» сөзін кім ойлап тапты? «РОБОТ» сөзінің авторы, фантаст-жазушының аты мен тегі кім.

    11) Автоматты құрылғытірі организм принципі бойынша құрылған. Алдын ала белгіленген бағдарлама бойынша әрекет ету және туралы ақпарат алу сыртқы әлемсенсорлардан, әдетте адам орындайтын өндірістік және басқа операцияларды дербес орындайды. Осы анықтамаға сәйкес терминді көрсетіңіз:

  • - Механизм
  • - Машина
  • - Робот
  • - Android

  • 12) Белгілі бір аумақта адамды немесе жануарды алмастыратын механизмдер жиынтығы; Ол негізінен еңбекті автоматтандыру үшін қолданылады. Осы анықтамаға сәйкес терминді көрсетіңіз:
  • - Механизм
  • - Көлік
  • - Робот
  • - Android

  • 13) Нақты және қуатты робот қозғалыстарын бағдарламалауға арналған Lego Mindstorms EV3 конструкторының егжей-тегжейі:
  • - сенсорлық сенсор
  • - мотор
  • - инфрақызыл сенсор
  • - сенсорлық сенсор
  • - EV3 кірпіш
  • - түс сенсоры
  • - инфрақызыл маяк
  • LEGO Mindstorms 9797 робототехника сабағы

    Тақырып: «Конструктор LEGO Mindstorms 9797».

    «Менің тәжірибеме сеніңіз, мектепте бәрі мүмкін».

    Қысқаша сипаттамасы:робототехника сабақтарының қысқаша мазмұны. Сабақ конструктор бөлшектерін зерттеуге және бес минуттық роботтың конструкциясының құрылысына арналған. Реферат сыныпқа қарамастан бірінші курс студенттеріне арналған.

    Сабақтың түрі: оқу және жаңа білімді бастапқы бекіту сабағы.

    Сабақтың формасы: аралас сабақ.

    Сабақтың мақсаттары:

    Тақырып: Lego Mindsorms конструкторының негізгі бөлшектерімен танысу, конструктор элементтерінің атауларын зерттеу LEGO Mindstorms, дұрыс мәліметтерді табуға үйрету.

    Әдістемелік:тәрбие ақпараттық мәдениетоқушылардың зейінділігін, есте сақтау қабілетін, ұсақ моторикасын дамыту, тапсырмадағы басты нәрсені бөліп көрсету қабілетін дамыту, жұмыста ұқыптылыққа баулу, топпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту, бәсекелестік ортада өзара көмек және қолдау көрсету. .

    Метатақырып:дизайнердің мүмкіндіктері туралы түсініктерін қалыптастыру LEGO Mindstormsғылымның әртүрлі салаларында.

    Оқыту әдістері:түсіндірмелі және иллюстрациялық, көрнекілік, ішінара зерттеушілік, зерттеушілік.

    Күтілетін нәтижелер:

    Оқушылар білуі/түсінуі керек:

        конструктор бөлшектерінің атаулары;

        кездесу әртүрлі түрлеріегжей;

        бөлшектерді бір-біріне бекіту тәсілдерін;

        конструктормен жұмыс істеу ережесін;

        жабдықпен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.

    Оқушылар білуі керек:

        дизайнердің қажетті бөлігін жылдам табу;

        дизайнердің бөлшектерін бір-біріне бекітіңіз;

        тапсырмаға байланысты шешім жолын таңдаңыз.

    Жабдық:компьютер, проектор, Lego Mindstorms жинақтары.

    Қолданылған COR:презентация, сабақты қорытындылау, үлестірмелі материалдар.

    Сабақ жоспары:
    I. Ұйымдастыру кезеңі. Білімді өзектендіру (3 мин).
    II. Теориялық бөлім (10 мин).
    III. Практикалық бөлім (22 мин).
    IV. Үйге тапсырма (1 мин).
    V. Оқушылардың сұрақтары. Сабақты қорытындылау (2 мин).

    VI. Рефлексия (2 мин).

    Сабақтар кезінде:
    I. Ұйымдастыру кезеңі. Білімді жаңарту.

    Сәлем жігіттер. Мен бүгін сіз толық күшпен келгеніңізді көріп отырмын және неге екенін болжаймын. Өйткені, бүгін біз ең қызықты робот құрастырушы Lego Mindstorms-пен танысып, алғашқы роботымызды құрастырамыз.

    Алдымен сізбен өткен сабақта танысқан кейбір анықтамаларды еске түсірейік.

    Сұрақтар слайд арқылы беріледі.

    II. Теориялық бөлім.

    Бастау үшін біз негізгі бөлшектермен танысып, олардың атаулары мен мақсатын білуіміз керек (4-18 слайдтар).

    Балалар негізгі топтар мен бөлшектердің атауларын дәптерге жазып, әр слайдты көрсету барысында конструктордан табады.

    III. Практикалық бөлім.

    Сабақтың бұл кезеңінде мұғалім оқушыларға бес минуттық роботты құрастыру бойынша нұсқаулар береді (1-қосымша) және қажет болған жағдайда үлгіні құрастыру кезінде жеке топтарға көмектеседі.

    IV. Үй тапсырмасы.

    Сканвордты тап (2-қосымша), кілт сөзді электрондық поштаға жіберіңіз хат жәшігі [электрондық пошта қорғалған] , немесе сайттағы қонақтар кітабында қалдырыңыз http://open-page.ucoz.ruнемесе дәптерге жазыңыз.

    V. Оқушылардың сұрақтары. Сабақты қорытындылау.

    Оқушылардың сұрақтарына жауаптар. Сабақты қорытындылау.

    Сабақта біз дизайнермен таныстық Lego Mindstorms: оның негізгі мәліметтерін және олардың атауларын білді. Біз бес минуттық роботтың негізгі үлгісін құрастыруды үйрендік. Алған білімімізді роботтардың еркін (шығармашылық) үлгілерін жинай отырып, келесі сабақтарда қолдана аламыз.

    VI. Рефлексия.

    Мұғалім:Балалар, өздеріңе ұнаған сөз тіркестерін өз ойларыңмен толықтыра отырып, біздің сабағымыз туралы өз пікірлеріңді білдіріңдер (балалар кестелерде карточкаларды басып шығарады, 3-қосымша). Балалар карточкаларына конспект жасайды.

      бүгін білдім...

      қызықты болды…

      қиын болды...

      Мен мұны түсіндім ...

      Енді мен…

      Мен үйрендім…

      Мен алдым...

      мен тырысып көремін…

      мені таң қалдырды...

      маған өмірлік сабақ берді...

      Мен қаладым…

    Мұғалім:Сабақ үшін рахмет! Сау болыңыз!

    2-қосымша

    Тақырып бойынша сканворд:LEGO Mindstorms 9797 мәліметтері.

    1-ші құрылғы атауы


    г деталь




    робот


    тақырып

    12

    2-ші құрылғы атауы

    Сканвордта 13 көлденең сөз бар, олардың мағыналары түсіндірмесі бар суреттер арқылы анықталады. Сөздер сан сөзінің жағынан басталады, яғни. барлығы сол жақта (түсіндірмелер оң жақта болуы мүмкін). Код сөзі тігінен алынады, 14 саны.

    Негізгі сөзэлектрондық поштаға жіберу[электрондық пошта қорғалған] , немесе сайттағы қонақтар кітабында қалдырыңызhttp://open-page.ucoz.ru немесе дәптерге жазыңыз.

    Сканвордқа жауаптар:

    1-ші құрылғы атауы


    г деталь


    Тапсырма бұл курс- сізді Lego mindstorms конструкторымен таныстырамыз. Роботтардың негізгі конструкцияларын құрастыруды, оларды белгілі бір тапсырмаларға бағдарламалауды және оларды өзіңізбен бірге алып тастауды үйрету негізгі шешімдерең көп тараған тапсырмалар – жарыстар.

    Курс Lego mindstorms конструкторын пайдаланып робототехника әлеміне алғашқы қадамдарын жасайтындарға арналған. Осы курстағы барлық робот мысалдары Lego mindstorms EV3 құрастыру жиынтығымен жасалғанымен, роботты бағдарламалау мысал ретінде Lego mindstorms EV3 әзірлеу ортасын пайдалану арқылы түсіндіріледі, дегенмен Lego mindstorms NXT иелері де осы курсты зерттеуге қатыса алады. олар өздері үшін өте пайдалы нәрсе табады деп үміттенемін ...

    1.1. Жиынтықта не бар? Бөлшектердің жіктелуі, бөлшектерді бір-біріне бекіту, негізгі блок, қозғалтқыштар, датчиктер

    Lego mindstorms EV3-тен бастайық. Конструкторды басып шығарғаннан кейін біз одан көптеген мәліметтерді табамыз. Егер сіз дәстүрлі Lego кірпіштерімен таныс болсаңыз, бірақ бұрын Technic Lego жиынтықтарын кездестірмеген болсаңыз, сіз біртүрлі бөлшектерге аздап бас тартуыңыз мүмкін. Дегенмен, олармен күресу қиын емес. Сонымен, барлық бөлшектерді шартты түрде бірнеше санатқа бөлейік. Суретте арқалықтар деп аталатын бөліктер көрсетілген (кейде бұл бөліктердің атауын табуға болады - арқалық (арқалық)) Арқалар жақтау рөлін атқарады (роботыңыздың қаңқасы),

    Күріш. бір

    Бөлшектердің келесі тобы арқалықтарды бір-біріне, блокқа және сенсорларға қосу үшін қолданылады. Крест тәрізді қимасы бар бөліктер осьтер (кейде түйреуіштер) деп аталады және айналуды қозғалтқыштардан дөңгелектерге және берілістерге беру үшін қызмет етеді. Цилиндрлерге ұқсас бөлшектер (көлденең қимасында шеңбері бар) түйреуіштер деп аталады (ағылшынша түйреуіш - шаш қыстырғыш),

    Күріш. 2

    Төмендегі сурет сізді көрсетеді әртүрлі опциялартүйреуіштермен байланыстыратын арқалықтар.

    Күріш. 3

    Бөлшектердің келесі тобы қосқыштар деп аталады. Олардың негізгі міндеті - әртүрлі жазықтықта сәулелерді қосу, бөліктердің қосылу бұрышын өзгерту және роботқа сенсорларды қосу.

    Күріш. 4

    Келесіге көшейік келесі топегжей. Тісті доңғалақтар айналуды қозғалтқыштардан робот конструкциясының басқа элементтеріне ауыстыруға арналған. Әдетте, бұл дөңгелектер, бірақ сонымен бірге редукторлар айналуды қамтымайтын әртүрлі робот конструкцияларында кеңінен қолданылуы мүмкін. Күрделі механизмдерді жобалау кезінде біз олармен бірнеше рет кездесетініміз сөзсіз.

    Күріш. 5

    Және, әрине, біздің роботқа ғарыштағы қозғалыс жиынтықта ұсынылған әртүрлі дөңгелектер мен шынжыр табандармен қамтамасыз етіледі.

    Күріш. 6

    Бөлшектердің келесі тобы сәндік функцияларға ие. Олардың көмегімен біз роботымызды безендіре аламыз, оған ерекше көрініс бере аламыз.

    Күріш. 7

    Lego mindstorms EV3 жиынтығы екі үлкен қозғалтқышты қамтиды. Моторлар біздің роботтың бұлшықеттері немесе қуат элементтері ретінде әрекет етеді. Айналуды дөңгелектерге беру үшін көбінесе үлкен қозғалтқыштар пайдаланылады, осылайша роботтың қозғалысын қамтамасыз етеді. Бұл қозғалтқыштар адамның аяқтары сияқты рөл атқарады деп айта аламыз.

    Күріш. сегіз

    Lego mindstorms EV3 жиынтығына кіретін бір орташа қозғалтқыш роботтың әртүрлі қондырмалары (тырнақтар, түсіру модульдері, әртүрлі манипуляторлар) үшін қозғаушы күш ретінде әрекет етеді.Үлкен қозғалтқыштарға ұқсастық бойынша біз бірдей рөлді роботқа тағайындаймыз. біздің қолымыз орындайтын орташа қозғалтқыш.

    Күріш. 9

    Lego mindstorms жинағына енгізілген сенсорлар роботты сыртқы ортадан қажетті ақпаратпен қамтамасыз етеді. Бағдарламалаушының негізгі міндеті - сенсорлардан келетін ақпаратты алуды және талдауды үйрену, содан кейін белгілі бір әрекеттерді орындау үшін қозғалтқыштарға дұрыс командалар беру.

    Күріш. 10

    Біздің конструктордың негізгі элементі - негізгі EV3 блогы. Бұл жағдайда біздің роботтың миы бар. Дәл осы жерде сенсорлардан ақпаратты алатын, оны өңдейтін және қозғалтқыштарға командалар жіберетін бағдарлама орындалады.

    Күріш. он бір

    1.2. Біз осы курсты оқитын роботты құрастыру

    Біздің бірінші роботты құрастыратын кез келді.

    Бірінші кезеңде біздің роботтың дизайны келесідей болады:

    • Роботымызды бұруға үйрету үшін екі үлкен қозғалтқыш
    • Қозғалтқыштардың күштері берілетін екі жетекші дөңгелек.
    • Біздің роботқа тұрақтылық беретін бір еркін айналатын дөңгелек немесе шарикті қосылыс.
    • Біздің бағдарламаны сақтайтын және орындайтын бір негізгі EV3 блогы.
    • Дизайнды аяқтау үшін бірнеше мәліметтер.

    Мұндай қарапайым роботты арба роботы деп атайды.

    EV3 жинағыңыздың нұсқасына байланысты ұсынылған нұсқауларға сәйкес роботты тәжірибе жасап немесе құрастырып көруге болады:

    Роботымыз дайын болғаннан кейін біз бағдарламалау ортасын зерттеуге кірісеміз.

    1.3. Бағдарламалау ортасымен таныстыру

    Ең алдымен біз қоршаған ортаны жүктейміз Лего бағдарламалау Mindstorms EV3. Бағдарламаның негізгі мәзірінде мынаны таңдаңыз: « Файл" - " Жаңа жоба" немесе « +" , суреттегі көрсеткі арқылы көрсетілген.

    Күріш. 12

    Бір жобада көптеген бағдарламалар болуы мүмкін. Жоба біздің роботқа дұрыс жүктелуі үшін жоба мен бағдарламалар атауында тек латын әліпбиінің әріптерін қолдану қажет!Жобамызды атайық дәрістер(сабақтар), ал бірінші бағдарлама - сабақ-1(1-сабақ). Жобаға атау беру үшін біз бағдарламаның негізгі мәзірін қолданамыз: «Файл» - «Жобаны басқаша сақтау...»Бағдарламаның атын өзгерту үшін оның атын (бағдарламасын) екі рет басып, өз атыңызды енгізіңіз.

    Роботымыздың орталық блогын қосайық. Ол үшін орталық (ең қараңғы) блок түймесін басыңыз. Жинақпен бірге келетін USB кабелін пайдаланып, роботты компьютерге қосыңыз. Роботтың сәтті қосылуы аппараттық құрал қойындысында көрсетіледі бағдарламалық қамтамасыз етуБағдарламаның төменгі оң жақ бұрышындағы EV3.

    Күріш. он үш

    Егер роботтың қосылуы сәтті болса, онда бағдарламалауды бастаймыз және бірінші бағдарламамызды жасайық.

    1.4. Бірінші бағдарламамыз!

    Роботымызды белгілі бір қашықтыққа алға жылжуды үйретейік. Экранның төменгі жағында бағдарламалау палитрасы бар, палитраның әрбір түсі программалау блоктарының әртүрлі топтарына сәйкес келеді. Жасыл палитраны таңдайық «Әрекет». Оның құрамында қозғалтқыштарды басқаруға арналған блоктар, ақпаратты экранда көрсету блогы, дыбысты басқару блогы және EV3 контроллерінің түймелері (негізгі блок). «Рульдік басқару» блогын таңдап, оны бағдарламалау аймағына (бағдарламаның орталық аймағы) сүйреңіз.

    Күріш. 14

    Әрбір бағдарлама белгілі бір әрекетті орнататын немесе әртүрлі шарттарды тексеретін блоктар тізбегінен тұрады. Әрбір блоктың әртүрлі параметрлері бар. Ішінде жасыл үшбұрыш бар бірінші қызғылт сары блок деп аталады - «Бастау». Біздің роботқа арналған кез келген бағдарлама онымен басталады. Біз екінші блокты орнаттық. Мен қайталаймын - бұл шақырылады «Рульдік басқару». Оның мақсаты - екі қозғалтқышты бір уақытта басқару.

    Күріш. 15

    Бірақ, егер сіз роботты жоғарыда ұсынылған нұсқауларға сәйкес жинасаңыз, онда қозғалтқыштар мен сенсорларды қосу схемасы жоқ екенін байқаған боларсыз. Мұнымен айналысатын кез келді. EV3 Brick бар 4 сандармен көрсетілген порттар: 1 , 2 , 3 , және 4 . Бұл порттар қосылу үшін пайдаланылады тексенсорлар. Қозғалтқыштарды қосу үшін әріптермен белгіленген порттар пайдаланылады: А, Б, Cжәне D. Қозғалтқыштарды оларға арналған кез келген бос порттарға қосуға болады. Бірақ басқарылатын арба жағдайында қозғалтқыштарды порттарға қосу ұсынылады: Бжәне C. Енді ұзындығы 25 см екі қосқыш кабельді алайық, сол моторпортқа қосыңыз Б, а дұрыс- портқа C. Дәл осы қосылым әдепкі бойынша «Рульдік басқару» блогында таңдалады. Арнайы түйме, көрсеткімен белгіленген, блоктың жұмыс режиміне жауап береді. Бірінші бағдарлама үшін режимді таңдаңыз: «Революциялар санын қосу». Мағынасы 0 блоктағы қара көрсеткі астындағы екі қозғалтқыш бірдей жылдамдықпен айналғанда түзу сызықты қозғалысты білдіреді. Сан 75 қозғалтқыштардың қуатын орнатады, бұл мән неғұрлым үлкен болса, біздің робот соғұрлым жылдамырақ жүреді. Сан 2 қозғалтқыштардың әрқайсысының айналу санын белгілейді, олар айналуы керек.

    Сонымен, бірінші бағдарламамыз дайын. Біз оны роботқа жүктейміз. Мұны істеу үшін түймені басыңыз «Жүктеп алу»аппараттық құрал қойындысында және USB кабелін роботтан ажыратыңыз.

    Күріш. он алты

    Роботты тегіс жерге орнатыңыз. EV3 блогындағы көрсеткілерді пайдаланып, жобамыздың қалтасына өтіп, бағдарламаны таңдаңыз сабақ-1және орталық түйме EV3 блогы біз оны орындау үшін іске қосамыз.

      Нормативтік:

      құрастырылған роботтың циклдік алгоритмін сәтті жүзеге асыру үшін «Алгоритмдер» тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеу және жалпылау;

      LEGO Education Mindstorms EV3 бағдарламалық құралымен роботтарды бағдарламалауды үйреніңіз.

      Когнитивті:

      Робототехниканы үйрену, өз роботын жасау, LEGO Mindstorms EV3 бағдарламасының көмегімен бағдарламалау мүмкіндігі;

      жеке факторлардың әсерін эксперименттік зерттеу, бағалау (өлшеу).

      Қарым-қатынас: топта немесе топта жұмыс істегенде қарым-қатынас дағдыларын дамыту.

      Тұлғалық: есте сақтау мен ойлауды дамыту, жоғары курстарда робототехниканы оқу мүмкіндігі.

    Сабақтың түрі: аралас

    Сабақтың түрі: практикалық жұмыс

    Жабдық: мультимедиялық проектор, LEGO Mindstorms EV3 45544 (4 дана), жиынтықта 541 элемент бар, оның ішінде USB LEGO қосқышы, 2 үлкен сервомотор, ультрадыбыстық сенсор, түс сенсоры, сенсорлық сенсор.

    Сабақ жоспары:

      Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

      Өткен сабақтың теориялық материалын қайталау (10 мин)

      Практикалық жұмыс: роботтың алгоритмін құру (23 мин)

      Сабақты қорытындылау. Рефлексия (3 мин)

      Үй тапсырмасын ақпараттандыру кезеңі (2 мин)

    Сабақтар кезінде:

      1. Ұйымдастыру уақыты.

    Бұл сабақтың мақсаты сізді Lego mindstorms конструкторымен таныстыру. Оларды белгілі бір тапсырмаларға қалай бағдарламалау керектігін үйрету, сізбен ең көп кездесетін тапсырмалардың негізгі шешімдерін талдау.

    Бөліктер тобы арқалықтарды бір-біріне, блокқа және сенсорларға қосу үшін қызмет етеді. Крест тәрізді қимасы бар бөліктер осьтер (кейде түйреуіштер) деп аталады және айналуды қозғалтқыштардан дөңгелектерге және берілістерге беру үшін қызмет етеді.

    II. Өткен сабақтың теориялық материалын қайталау.

    Мұғалім: Әрқайсымыз күнде әртүрлі алгоритмдерді қолданамыз: нұсқаулар, ережелер, рецепттер, т.б. Біз мұны әдетте ойланбастан жасаймыз. Мысалы, сіз ағаш отырғызуды жақсы білесіз. Бірақ мұны ініге немесе қарындасқа үйрету керек делік. Бұл әрекеттерді және олардың орындалу ретін нақты көрсетуіміз керек дегенді білдіреді.

    Бұл қандай әрекеттер және олардың тәртібі қандай?

    Оқушылар ағаш отырғызу ережесін құрастырады.

      Шұңқыр қазыңыз.

      Көшеттерді шұңқырға түсіріңіз.

      Шұңқырды топырақпен көшеттермен толтырыңыз.

      Шұңқыр қазыңыз.

      Көшеттерді шұңқырға түсіріңіз.

    Енді келесі сұрақтарға жауап берейік:

      Не сипатталады айналым?

      Циклдік алгоритмдер не үшін қажет?

      Циклдік алгоритмдердің қасиеттері қандай?

      Орындаушы циклдік алгоритмді қалай жүзеге асырады?

    Оқушылар сұрақтарға жауап береді, ал мұғалім дұрыс жауаптарды слайдтан көрсетеді.

    III. Практикалық жұмыс: роботтың циклдік алгоритмін құрастыру

    Енді өткен сабақта құрастырған роботтарымызға (бұл сабақта олар нұсқау бойынша жасалған «алаңға сурет салуға арналған маркер орнатылған үш доңғалақты боттар») кезек берейік.

    Кірейік арнайы бағдарламакелесі пәрмендер арқылы орындалатын циклдік алгоритмді жасаңыз:

    Әрекетті немесе әрекеттер жиынтығын қайталау

    Кідірту (секундпен)

    1-тапсырма: сызықтық алгоритмді жазыңыз, оның көмегімен робот түзу сызықпен қозғалады және бұрышпен (90 градус) айналады.

    Біріншіден, бізге қандай командалар қажет екенін, қозғалтқыштың қай бағытта бұрылуы керектігін, қозғалтқыштың жұмыс істейтін уақыт кезеңін және командалардың орындалу ретін анықтаймыз.

    Дұрыс нұсқа:

    Ескерту: қозғалтқыштың жұмыс уақыты әрбір жеке жағдайда әртүрлі болады, қажетті айналу бұрышына байланысты қозғалтқыш жұмысының мәндері (уақыт / қуат) таңдалады.

    2-тапсырма: құрылған сызықтық алгоритмді циклдікке өзгерту (циклдің қайталану санын орнатуға болады).

    Дұрыс нұсқа:

    Ескерту: Робот өрістегі маркермен қандай геометриялық фигураны салатынын талдаңыз. (шаршы сызылады)

    3-тапсырма: алгоритмді өзгертіңіз (айналу бұрышын өзгертпей, алға қозғалыс параметрлерін БІРАҚ! өзгерту және цикл денесінің қайталануының шектеулі саны үшін роботты айналдыру - 4) және робот қандай фигураны салатынын қараңыз. Мысалы:

    Әрекеттердің сипаттамасы: алға 2 секунд, 90 градусқа бұрылу, 4 секунд алға, 90 градусқа бұрылу. Нәтиже – төртбұрыш.

    Ескерту: Робот өрістегі маркермен қандай геометриялық фигураны салатынын талдаңыз. (Тіктөртбұрыш сызылады)

    4-тапсырма: алгоритмді өз қалауыңыз бойынша өзгертіңіз (алға қозғалыс параметрлерін өзгерту және айналу бұрышын өзгерту және цикл денесінің шексіз қайталануы үшін роботты айналдыру арқылы) және робот қандай фигуралар салатынын қараңыз. Балалармен «Геометриялық өрнек» термині туралы әңгімелесу. Мысалы:

    Алынған фигураларды талдаңыз. Олардың әрқайсысының алгоритміне назар аударыңыз. Сірә, студенттердің әр тобы қандай да бір үлгі алады.

    IV. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

    Ендеше балалар, жұмысымызды қорытындылайық.

      Біз бүгін тәжірибеде қандай алгоритмдерді қарастырдық?

      Циклдік алгоритмнің қасиеттері қандай?

      Циклдік алгоритмдер арқылы қандай тапсырмаларды орындауға болады?

    V. Үй тапсырмасы туралы мәлімет беру кезеңі.

    Үй тапсырмасын жазыңыз: роботтың келесі фигураны салатындай етіп қозғалысының алгоритмін жасау.

    Тапсырма міндетті түрде бағаланады!

    Сабақ үшін рахмет! Қош бол, балалар.

    Пайдаланылған UMK тізімі:

      LEGO Mindstorms EV3 45544 жиынтығымен жұмыс істеу нұсқаулары.

      Вязовов С.М., Калягина О.Ю., Слезин К.А. Бәсекеге қабілетті робототехника: EV3 ортасында бағдарламалау әдістері: оқуға арналған нұсқаулық. - М. «Перо» баспасы, 2014 ж

      Lego EV3 45544 жинақтарына арналған LabView бағдарламасы.

      Pervologo 3.0 бағдарламасы.

      Интернет ресурстары.

    Кіріспе:

    Бұл курстың мақсаты сізді Lego ақыл-ой шабуылдарымен таныстыру. Роботтардың негізгі конструкцияларын құрастыруды, оларды белгілі бір тапсырмалар үшін бағдарламалауды және сізбен ең көп таралған жарыс тапсырмаларының негізгі шешімдерін талдауды үйрету.

    Курс Lego mindstorms конструкторын пайдаланып робототехника әлеміне алғашқы қадамдарын жасайтындарға арналған. Осы курстағы барлық робот мысалдары Lego mindstorms EV3 құрастыру жиынтығымен жасалғанымен, роботты бағдарламалау мысал ретінде Lego mindstorms EV3 әзірлеу ортасын пайдалану арқылы түсіндіріледі, дегенмен Lego mindstorms NXT иелері де осы курсты зерттеуге қатыса алады. олар өздері үшін өте пайдалы нәрсе табады деп үміттенемін ...

    Кіріспе:

    Екінші сабақта біз бағдарламалау ортасымен толығырақ танысамыз және бірінші сабақта құрастырылған робот арбамыздың қозғалысын орнататын командаларды егжей-тегжейлі зерттейміз. Ендеше, Lego mindstorms EV3 бағдарламалау ортасын іске қосып, біз бұрын жасаған schools.ev3 жобасын жүктеп, оны жобаға қосамыз. жаңа бағдарлама- сабақ-2-1. Бағдарламаны екі жолмен қосуға болады:

    • Команданы таңдаңыз «Файл» - «Бағдарлама қосу» (Ctrl+N).
    • басыңыз "+" бағдарламалар қойындысында.

    Кіріспе:

    Үшінші сессиямызда біз EV3 Brick-тің есептеу мүмкіндіктерін зерттеп, мысалдарды қарастырамыз. практикалық шешімдерқозғалыс траекториясын есептеуге арналған тапсырмалар. Біз Lego mindstorms EV3 бағдарламалау ортасын қайтадан бастаймыз, өзіміздің ders.ev3 жобамызды жүктеп, жобаға жаңа бағдарламаны қосамыз - сабақ-3-4. Жобаға жаңа бағдарлама қосу жолын өткен сабақта үйрендік.

    Кіріспе:

    Lego mindstorms EV3 конструкторының құрылымына кіреді әртүрлі сенсорлар. Датчиктердің негізгі міндеті – сыртқы ортадан ақпаратты EV3 Brick-ке ұсыну, ал бағдарламалаушының міндеті – робот қозғалтқыштарына қажетті командаларды беру арқылы осы ақпаратты қабылдау және өңдеуді үйрену. Бірқатар сабақтардың барысында біз үйге де, оқуға да кіретін барлық сенсорлармен жүйелі түрде танысамыз, олармен өзара әрекеттесу жолын үйренеміз және роботты басқарудың ең кең тараған тапсырмаларын шешеміз.

    Мақала ұнады ма? Достарыңызбен бөлісіңіз!
    Бұл мақала пайдалы болды ма?
    Иә
    Жоқ
    Пікіріңізге рахмет!
    Бірдеңе дұрыс болмады және сіздің дауысыңыз есептелмеді.
    Рақмет сізге. Сіздің хабарламаңыз жіберілді
    Мәтіннен қате таптыңыз ба?
    Оны таңдаңыз, басыңыз Ctrl+Enterжәне біз оны түзетеміз!