Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату

«Компьютер құрылғысы» тақырыбы бойынша информатика сабағы. Сабақ «ДК ішкі құрылымы» Информатика сабағы Компьютердің негізгі құрылғылары

7 сыныпта информатика және АКТ сабағы»Компьютер құрылғысы"

7 сыныпта информатика және АКТ сабағы Алешина А.О.

Мақсаттар:

    тәрбиелік : сабақ тақырыбы бойынша өтілген материалды бекіту және жалпылау;

    дамуда : өтілген материалды бекіту, пысықтау логикалық ойлау, олардың ой-өрісін кеңейту;

    тәрбиелік : оқушылардың зейінін және компьютер құрылғыларын оқудағы ұқыптылыққа тәрбиелеуге қолайлы жағдай жасау

Жабдық:

    сабаққа арналған презентация.

    Проектор

Сабақ жоспары

    Org. сәт (5 мин.)

    Көрнекілік, білімді жүйелеу әрекеті (5-7 мин.)

    Қорытындылау және рефлексия (2 мин.)

Сабақтар кезінде

Org. сәт (5 мин.)

Балалармен амандасу

Жаңа материалды меңгеру (25 мин.) («ДК құрылғысы» презентациясы)

Слайд 1. Компьютер ақпаратты автоматты өңдеу құралы ретінде.
«Компьютер» сөзі «калькулятор» дегенді білдіреді, яғни. есептеуге арналған құрылғы.
Компьютер – ақпаратты өңдеуге арналған техникалық құрылғы.

Слайд 2. Орталық процессор компьютердің негізгі жұмыс құрамдас бөлігі болып табылады, ол:
- арифметикалық және логикалық амалдарды орындайды; бағдарламасымен берілген;
- басқарады есептеу процесі; және
- компьютердің барлық құрылғыларының жұмысын үйлестіреді.

Слайд 3. Кездейсоқ қол жеткізу жады – процессорға тікелей қосылған және орындалатын бағдарламалар мен деректерді жазуға, оқуға және сақтауға арналған жылдам сақтау құрылғысы.

Слайд 4.

    Пернетақта

    Тышқан

    Графикалық планшет

    Сканер

    Сандық камера

    Микрофон

Слайд 5. Компьютер пернетақтасы – компьютерге ақпаратты енгізу және басқару сигналдарын беру үшін қолданылатын құрылғы.

Слайд 7. Тінтуір - бұл кішкентай қорапқа ұқсайтын курсорды басқару құрылғысы. Көлденең беттегі тінтуірдің қозғалыстары дисплей экраны бойынша сәйкес курсор қозғалыстарына түрлендіріледі. Әдетте, тінтуір қозғалыстың басталуы мен аяқталуын орнатуға, мәзірлерді таңдауға және т.б. мүмкіндік беретін екі немесе үш пернемен жабдықталған.

Слайд 8. Сканер – графикалық кескіндерді компьютерге енгізуге арналған құрылғы. Сканер құжаттың цифрланған кескінін жасайды және оны компьютердің жадына орналастырады.

Слайд 9. Цифрлық кескін - бұл тікелей радиоарналар арқылы немесе сканер, теледидар немесе бейнекамера көмегімен аналогтық кескіндерді цифрлау арқылы алынған растрлық кескін.

Слайд 10. Ұзақ мерзімді жады – ақпаратты ұзақ (ондаған жылдар бойы) сақтауға ықпал ететін жады.

Слайд 11. Шығару құрылғылары

    Дауыс зорайтқыштар

    принтер

    Монитор

Слайд 12. Монитор – ақпаратты мәтін, кесте, сурет, сызба және т.б. түріндегі визуалды түрде көрсетуге арналған құрылғы. Мониторлардың көпшілігі катодты-сәулелік түтік негізінде жасалған. Әріптік-сандық және графикалық мониторлар, сондай-ақ монохромды және түсті мониторлар арасында айырмашылық бар.

Слайд 13. Принтер – кодталған ақпаратты компьютерден мәтіннің немесе графиканың басып шығарылған көшірмелері түрінде шығаратын құрылғы. Матрицалық, лазерлік және сия бүріккіш принтерлерді ажыратыңыз.

Слайд 14. Аудио шығысы

Алған білімдерін қолдану (5 мин.) (Үлестірме материал)

ДК элементтерін қосыңыз

«Компьютердің мақсаты мен құрылымы» тақырыбына информатикадан ESM көмегімен ашық сабақ.

    Сабақтың мақсаты : оқушыларды негізгі бөлшектермен және құрылғымен таныстыру Дербес компьютер

    Тапсырмалар:

    Тәрбиелік. Оқушылардың компьютердің құрылымы, құрылғыларының мақсаты туралы білімдерін жалпылау және жүйелеу, компьютермен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру.

    Даму . Информатиканы оқу мотивациясын дамытуға ықпал ету; оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

    Тәрбиелік ... Оқушылардың оқу материалын саналы түрде меңгеруіне қол жеткізу, топта жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру, дұрыс пайдаланукомпьютерлік терминдер.

    Сабақтың түрі: жаңа материалды меңгеру сабағы

    Оқушылардың жұмыс формалары жеке, фронтальды

    Қажетті техникалық құрал-жабдықтар: Мұғалімнің жұмыс орны (ДК, проектор), студенттің жұмыс орны

    Оқыту әдістері : түсіндірмелі - иллюстративті

Оқушыларды алдын ала дайындау: өткен информатика сабақтарында меңгерілген материал; хабарламаларды дайындау

Мұғалімнің алдын ала дайындығы:сабақ материалын оқу, конспект жазу;

Күтілетін нәтижелер

Осы тақырыпты оқу нәтижесінде студенттер:
компьютердің негізгі құрылғыларының мақсаты туралы толығырақ түсінік алу;
ойды тұжырымдап, дәлелдей білу, ақпаратты дәйекті түрде жеткізу;
тақырыбы бойынша әрі қарай жұмыс істеу үшін материал алады» Компьютерлік презентациялар».

Сабақты қамтамасыз ету:

    Оқулық Семакин И.Г. Информатика және АКТ: 8-сыныпқа арналған оқулық / И.Г.Семакин, Л.А. Залогова, С.В. Русаков, Л. В. Шестаков. - М .: БИНОМ. Білім зертханасы, 2011. - 166 б.: сырқат.

    «Компьютердің мақсаты мен құрылымы» сабағына презентация.

    Сандық білім беру ресурстары: компьютер архитектурасы симуляторы.

    Тапсырма карталары.

Сабақ жоспары:

    Ұйымдастыру уақыты. Білімді жаңарту.

    «Адам және ақпарат» тақырыбы бойынша білімді бақылау

    Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою.

    Жаңа материалды меңгерту.

    Дене шынықтыру. Көзге арналған зарядтағыш (презентация)

    «Компьютерлік құрылғы» тақырыбы бойынша тренажер түріндегі білімді бақылау.

    Оқушылардың өзіндік жұмысы (карточкадағы тапсырма).

    Сабақты қорытындылау.

    Үй тапсырмасын түсіндіру.

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

Org. сәт

Сәлем жігіттер!

«Адам және ақпарат» оқулығының бірінші тарауын оқуды аяқтадық. Қандай жаңа терминдерді үйренгенімізді еске түсірейік ( оларды атаңыз глоссарий), дәптерлеріңді ашып, үй тапсырмасын қайталау. Бірнеше глоссарий терминдерін ауызша сұраңыз

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, мұғаліммен амандасады.

Білімді жаңарту

Ал, балалар, бүгін жұмбақтар тапайық:

Қандай тамаша бірлік
Барлығын істей алады - ән айт, ойна, оқы, сана,
Ең ең жақын досболу?

Бұл дұрыс - компьютер!

Оқушылар мұғалімнің жұмбақтарына жауап береді

Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Компьютердің мақсаты мен құрылымы».

Жаңа материалды пысықтаймыз, оқушылардың есептерін тыңдаймыз, орындаймыз өзіндік жұмысжәне үй тапсырмасын жазып алыңыз. Слайд 1

Сабақтың нөмірін және тақырыбын жазыңыз

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, сабақтың тақырыбы мен күнін дәптерге жазып алады.

Жаңа материалды меңгерту

Компьютердің өнертабысы. Слайд 2

Ұлы ғалым және суретші Леонардо да Винчи. Слайд 3

Ресей авиациясының әкесі Николай Егорович Жуковский. Слайд 4

Ойланайық: компьютерді кімнен жаздыңыз? Слайд 5

Балалар, сұраққа жауап беріңдерші, адам мен компьютердің қандай ұқсастықтары бар? Слайд 6

4 ингредиент ақпараттық функцияадам. Слайд 7

Компьютерге ойлау адамның осы қызметтерін атқаратын құрылғылар кіреді. Слайд 8

Оқушылардың компьютердің негізгі құрылғылары туралы әңгімелерін тыңдайық. Мұқият тыңдап, дәптеріңе жазып ал, мен сендерге бірнеше сұрақтар қоямын.

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12, 13

Енгізу құрылғылары

Сақтау құрылғылары

Өңдеу құрылғылары

Шығару құрылғылары

    Негізгі енгізу құрылғылары қандай?

    Жад құрылғыларын атаңыз.

    Өңдеу құрылғылары.

    Және шығару құрылғылары.

Компьютер құрылымы жағынан адамға ұқсас болғанымен, «компьютерлік ақыл-ойды» адам санасымен теңестіруге болмайды. Маңызды айырмашылық - бұл компьютердің жұмысы онда бекітілген бағдарламаға қатаң бағынады , адам өз әрекетін өзі басқарады.

Слайд 14

Программа дегеніміз не екенін дәптерге жазып ал.

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, анықтамаларды дәптерге жазады.

Студенттердің есеп берулері

Анықтамасын жаз

Зарядтағыш

көздер үшін.

Жаңа материалды меңгерту

Сабақты қорытындылау

Үй тапсырмасы

Бастапқыда алған білімдерін бақылау

Слайд 15

Презентацияны қарау

    Көзді жабыңыз, көз бұлшық еттерін қатты кернеңіз, 1-4 дейін санаңыз, содан кейін көзіңізді ашыңыз, көздің бұлшық еттерін босаңсытыңыз, 1-6 санау арқылы қашықтыққа қараңыз. 4-5 рет қайталаңыз.

    Мұрынның көпіріне қараңыз және 1-4 ұпайға назарыңызды ұстаңыз. Көзіңізді шаршатпаңыз. Содан кейін көзіңізді ашыңыз, 1-6 санауымен қашықтыққа қараңыз. 4-5 рет қайталаңыз.

Тақырыбымызды зерттеуді жалғастырайық. Компьютер құрылғыларының сызбасын қарастырып, оны дәптерге жазыңыз.

Слайд 16,17,18,19,20,21

Енді, балалар, ДК құрылғысының симуляторында тапсырманы орындап көрейік

Слайд 22

Қорытындылау жаңа тақырып- Сұрақтарға жауап беріңіз

Слайд 23

Компьютерлік құрылғылардың жұмыс істеу принциптерін толығырақ қарастыратын презентациялар (шағын жоба) дайындаңыз (оқушылардың сабақтан кейінгі топтарында жұмыс).

    Жұмыс принциптері әртүрлі түрлеріпринтерлер.

    Сканерлердің түрлері. Жұмыс принциптері. Негізгі сипаттамалары.

    Жад қалай жұмыс істейді.

    Сыртқы сақтау құралы.

Бүгін алған білімімізді тиянақтаймыз - карточкадағы тапсырманы орындаймыз.

Көз жаттығуларын жасаңыз

Оқушылар дәптерге сызба жазып, мұғалімді мұқият тыңдайды

Оқушылар компьютерде тапсырмаларды орындайды

Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.

Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады

Оқушылар карточкалардағы тапсырмаларды орындайды

Сабақты дайындауда сайттардағы материалдар пайдаланылды:

        http://files.school-collection.edu.ru

2.http: //www.klyaksa.net

3.http: //ru.wikipedia.org/

4.http: //infosgs.narod.ru/

КУ тақырыбы бойынша: «Компьютердің құрылғысы және бағдарламалық қамтамасыз ету».

«Компьютердің негізгі құрылғылары» тақырыбы бойынша №1 сабақты қорытындылау.

Міндеттері: - компьютердің мақсаты туралы түсінік беру.

Компьютердің негізгі құрылғылары, олардың сипаттамалары туралы түсінік беру.

Компьютердің аппараттық құралдары – өзара байланысқан жүйе техникалық құрылғыларақпаратты енгізуді, сақтауды, өңдеуді және шығаруды жүзеге асыратын (аппараттық).

Ақпаратты өңдеудің негізгі кезеңдері:

Компьютердің өнімділігі – компьютердің ақпаратты өңдеу операцияларын орындау жылдамдығын көрсететін сипаттама.

Негізгі құрылғылар: монитор, пернетақта, жүйелік блок.

  1. Монитор – таңбаны шығару құрылғысы және графикалық ақпаратэкранда. Компьютерде орнатылған бейне картаға қосылады.

CRT (катодты сәулелік түтік) мониторы теледидардағы сурет түтігі сияқты көрінеді. Сұйық кристалды дисплей (СКД) немесе жалпақ панельді монитор сұйық заттан жасалған.

Мониторлардың экран өлшемдері әртүрлі болуы мүмкін. Экран өлшемі дюйммен өлшенеді (1 "= 2,54 см) және әдетте 15,17" болады.

Экрандағы кез келген кескін нүктелер жиынтығымен бейнеленеді, олар пикселдер деп аталады. Экрандағы көлденең және тік нүктелер саны монитордың ажыратымдылығы деп аталады. Монитордағы кескіннің анықтығы экрандағы нүктелер арасындағы қашықтықпен немесе қадам өлшемімен анықталады. Мәндер 0,22-ден 0,43 мм-ге дейін ауытқиды.

  1. Пернетақта – мәтіндік және сандық ақпаратты енгізуге арналған құрылғы. Экранға ақпарат енгізілетін орын курсор деп аталатын арнайы белгіше арқылы көрсетіледі. Курсор жыпылықтайтын сызықша, тіктөртбұрыш және т.б. түрінде әртүрлі болуы мүмкін. Стандартты пернетақтада 104 перне және жоғарғы оң жақ бұрышта пернетақтаның жұмыс режимі туралы хабарлайтын 3 индикатор шамы бар.

Негізгі топтар: 1. әріптік-цифрлық.

2. басқару пернелері – командаларды енгізу және орындау үшін (shift, ctrl, alt).

3.функционалдық пернелер - F1 - F12.

4. курсорды басқару – курсорды монитор экранында жылжыту.

5.кіші сандық пернетақта(Num Lock индикатор шамы - қосулы, нөмірді енгізу жұмыс істейді, өшірулі - курсорды басқару жұмыс істейді.)

Негізгі басқару пернелерін тағайындау кестесі

Кілт

Кездесу

Енгізіңіз

Терілген пәрменді немесе мәтінді енгізіңіз

Ағымдағы әрекеттен бас тарту

Курсорды белгілі бір орынға орнату

Жоғарғы Бас әріп регистрі

Бас әріптердің су режимін бекіту

Shift, ctrl, alt

Әріппен немесе басқару пернесі арқылы әрекет етіңіз

Backspace

Курсордың сол жағындағы таңбаны жою

Ағымдағы таңба жойылуда

Таңба режимін енгізу немесе ауыстыру

Num lock

Пернетақтаның жұмыс режимін ауыстыру

Экранды басып шығару

Экранды басып шығару

Басты \ соңы, бет жоғары \ бет төмен

Алға/артқа, жоғары/төмен

  1. Жүйелік блокқа мыналар кіреді: жүйелік немесе аналық плата, процессор, жад, магистраль.

Орталық Есептеуіш Бөлім - ақпаратты түрлендіретін және компьютердің басқа құрылғыларын басқаратын құрылғы.

Заманауи процессор - бұл кремний пластинасында жасалған микросхема немесе чип - кристал. Сондықтан оны микропроцессор деп атайды. В заманауи компьютерлерол 2 см ^ 2-ге тең. Процессор арифметикалық және логикалық операцияларды орындайды. Арифметикалық амалдарМатематикалық амалдар (қосу, алу, көбейту, бөлу) болып табылады. Логикалық операциялар – объектілер арасындағы қатынастар.

Процессордың сипаттамалары: 1. Өнімділік – оның бір секундта орындайтын элементар операцияларының саны.

2. Сағат жиілігі – процессордың бір секундтағы циклдарының саны. Кене — элементар операцияны орындауға болатын шағын уақыт кезеңі (мысалы, екі санды қосу). Көбірек тактілік жиілік, процессор секундына соғұрлым көп әрекет жасайды. Сағат жиілігі МГц-пен өлшенеді. 1 МГц = секундына миллион тактілік цикл.

3. Процессордың разрядтық сыйымдылығы процессор бір уақытта жіберуге немесе өңдеуге болатын екілік биттердің санымен анықталады. Бұл ақпаратты көбінесе машина сөзі деп атайды. Процессор 8, 16, 32, 64 биттерге бір уақытта қол жеткізе алады. Бит тереңдігі ұлғайған сайын процессор бір циклде өңдейтін ақпарат көлемі артады. Бит тереңдігі неғұрлым жоғары болса, соғұрлым үлкен мөлшержадты процессор басқара алады. Көбінесе олар процессордың биттік жылдамдығын көрсетеді және 64 \ 36 деп жазады, яғни процессорда 64 биттік деректер шинасы және 36 биттік адрес шинасы бар.

Жад Ақпаратты сақтауға арналған құрылғылар жиынтығы.

Жадтың сипаттамалары мен операциялары: 1. Адрестеу – жад ұяшықтардан тұрады, олардың әрқайсысында ақпараттың белгілі бір бөлігі сақталады. Ұяшықтан ақпаратты алу немесе оны қою үшін ұяшық адресін көрсету керек.

2. Жады бар операциялар: оқу және жазу.

Ақпаратты жадтан оқу (оқу) – берілген адресте орналасқан жады ұяшықтарынан ақпаратты алу процесі.

Жазу (сақтау) – жадтағы ақпарат – сақтау үшін берілген адрес бойынша ақпаратты орналастыру процесі.

Қол жеткізу уақыты немесе жылдамдық, жад – жадтан оқуға немесе оған ақпараттың ең аз бөлігін жазуға қажетті уақыт.

Жад көлемі (сыйымдылығы) - максималды сомаонда сақталған ақпарат.

Мақсаты бойынша компьютер жадысының түрлерінің жіктелуі:

Ішкі жады және оның сипатты белгілері: жылдамдығы және шектеулі сыйымдылығы.

Тек оқуға арналған жад (ROM) – құрылғы ұзақ мерзімді сақтаукомпьютердің жұмысына қажетті бағдарламалар мен деректер (ROM-тек оқуға арналған жады).

Кездейсоқ қол жеткізу жады – ағымдағы сеанста процессор өңдейтін бағдарламалар мен мәліметтерді сақтауға арналған құрылғы (кездейсоқ қол жеткізу жедел жады).

Кэш – жад (кэш, қойма) – компьютердің өнімділігін арттыру, әртүрлі жылдамдықтағы құрылғылардың жұмысын үйлестіру үшін қолданылады. Бұл аралық сақтау құрылғысы немесе буфер.

Сыртқы жад – ақпаратты ұзақ уақыт сақтау.

Тасымалдаушы – ақпаратты сақтауға қабілетті материалдық объект.

Құрылғы сыртқы жады(сақтау) – сәйкес ортада ақпаратты оқуға және жазуға мүмкіндік беретін физикалық құрылғы.

Жазу тығыздығы – жол ұзындығының бірлігіне жазылған ақпарат мөлшері.

Жад құрылғыларының салыстырмалы сипаттамалары

Жад түрі

Көлемі

Жедел жад

32, 64, 128 МБ

Кэш – жад

8 - 512 КБ, 1 МБ

Тұрақты есте сақтау

128 - 256 КБ

GMD - иілгіш диск

1,44 Мб

JMD - Винчестер

2 - 74 ГБ

CD – компакт диск

250 - 1500 МБ

Тест сұрақтары: 1. Қандай белгілер жадының барлық түрлеріне тән.

2. Естің қандай түрлері бар және олардың айырмашылығы неде.

3. Ақпаратты жадыға оқу мен жазудың мәні неде.

4. Қандай ерекшеліктері бар жедел жады.

5. Тұрақты есте сақтаудың ерекшеліктері қандай.

6. Нені сипаттайды ішкі жадыкомпьютер.

7. Микропроцессордың мақсаты қандай.

8. Микропроцессордың қандай сипаттамаларын білесіз.

9. Процессордың тактілік жиілігі қандай.

10. Процессордың разрядтық сыйымдылығы қандай.

11. Негізгі компьютерлік кешенге не кіреді.

12. Компьютердің техникалық құралдары дегеніміз не.

13. Монитор мен пернетақта қандай мақсатта қолданылады.

14. Символ жазу үшін 1 байт жады қажет екені анықталды. 18 парақтан тұратын төртбұрышты дәптерге әр ұяшыққа бір символ жазамыз. 1,44 Мбайт жады бар бір дискетке қанша ноутбук жазуға болады.

15. 2 миллион таңбаны сақтау үшін қажетті жад көлемін анықтаңыз. Бұл ақпаратты жазу үшін қанша 1,44 МБ диск қажет.

«Компьютердің қосымша құрылғылары» тақырыбы бойынша №2 сабақты қорытындылау.

Мақсаттар: -

Ақпаратты енгізу құрылғылары.

Құрылғы драйвері - бұл бағдарлама жұмыс менеджері арнайы құрылғыақпаратты енгізу \ шығару.

Ақпаратты енгізу әдісіне сәйкес енгізу құрылғылары келесіге бөлінеді:

1. Тікелей енгізуі бар құрылғылар – мәліметтер компьютерлік құрылғылармен тікелей оқылады (манипуляторлар, түрту, сканерлеу, сөйлеуді тану).

  1. Пернетақтаны енгізу құрылғылары - пернетақтадан қолмен енгізу.

Тінтуір – ішкі жағында түймелері мен шары бар құрылғы.

Тышқандар бір-бірінен ерекшеленеді: - ақпаратты оқу тәсілі (механикалық, оптикалық - механикалық және оптикалық).

Түймелердің саны (2-3),

Компьютерді қосу әдісі (сымды және сымсыз).

Сканер – ақпаратты қағаздан компьютерге оқу.

Сканер сипаттамалары: - түсті тану тереңдігі,

Оптикалық ажыратымдылық немесе сканерлеу дәлдігі,

бағдарламалық қамтамасыз ету,

Құрылыс (нұсқаулық, бет, планшет),

Сканерлеу уақыты мен құжат өлшемі.

Ақпаратты шығару құрылғылары.

Принтер – ақпаратты қағазға шығаруға арналған құрылғы.

Шығарылатын ақпаратты генерациялау әдісі бойынша принтерлер келесіге бөлінеді:

Кезекті, құжат сипаты бойынша қалыптасқан кезде,

Бүкіл сызық бірден жасалғанда кіші әріп,

Бүкіл беттің кескіні көрсетілгенде бет.

Баспада қолданылатын түстер саны бойынша: ақ-қара және түсті.

Баспа әдісі бойынша: соқпалы және кернеусіз.

Қағаздағы кескінді алу әдісі бойынша: матрицалық, сия бүріккіш, лазерлік, термиялық, әріптік.

Принтерлердің сипаттамалары: - құжаттың өлшемін анықтайтын каретка ені;

Басып шығару жылдамдығы секундына немесе минутына таңбалар немесе беттер санын анықтайды,

Принтердің ажыратымдылығы.

Матрица соққылы басып шығару құрылғыларына жатады, кескін картриджге орналастырылған сия таспасы арқылы қағазға соғылған түйреуіштердің көмегімен жасалады. Нәтижесінде қағазда таңбаның ізі қалады. Инелердің қозғалысы электромагнитпен басқарылады. Матрицалық принтерлер 9, 18, 24 істікшелі болып табылады.

Сия бүріккіш - соққысыз басып шығару құрылғысы. Картридждегі саңылаулардан (саптамалардан) жұқа сия ағындары шығады. Тамшылар электромагниттердің әсерінен ауытқиды. Саңылаулардың саны 12-ден 64-ке дейін.

Лазер Кескіндерді қалыптастыру үшін лазер сәулесі қолданылады. Линзаларды пайдалана отырып, жұқа лазер сәулесі фотосезімтал барабанда электронды кескінді құрайды. Ұнтақ – бояғыш (тонер) бөлшектері электронды кескіннің зарядталған аймақтарына тартылады, содан кейін ол қағазға өтеді.

Тест сұрақтары: 1. Енгізу және шығару құрылғыларын қалай жіктеуге болады.

2. Тышқандарға тән белгілер.

3. Пернетақта пернелерінің негізгі топтары.

4. Сканерлердің негізгі сипаттамалары қандай.

5. Матрицалық принтердің жұмыс істеу принципі қандай.

6. Лазерлік және сия бүріккіш принтерге салыстырмалы баға беріңіз.

Сабақтың қысқаша мазмұны №3 тақырып бойынша: «Компьютерді құрудың негізгі – модульдік принципі. Құрылымдық схемакомпьютер».

Жүйелік блоктың ішінде келесі құрылғылар орналасқан:

микропроцессор,

Ішкі жады,

Дискілер,

Жүйелік автобус,

Электрондық схемалар,

Қоректендіру блогы, желдету, индикация және қорғаныс жүйесі.

Барлық аталған құрылғылар қорапта орналасқан. Қоршау түрлері: көлденең немесе жұмыс үстелі, тік.

Аналық платада процессор мен жады бар. Түрлі құрылғыларды бір бүтінге қосады.

Компьютер бағдарламалық басқару принципіне негізделген. Барлық деректер мен командалар жедел жадта кодталған түрде сақталады.

Ашық архитектура принципі - бұл компьютерді құру ережелері, оған сәйкес әрбір жаңа түйін (блок) ескімен үйлесімді болуы және компьютерде бір жерде оңай орнатылуы керек.

Магистральды (жүйелік шина) – компьютердің барлық құрылғыларын қосатын және ақпараттар тасымалданатын сымдар жүйесі. Магистраль үш шинаны қамтиды: деректер шинасы, мекенжай шинасы және басқару шинасы. Процессор мен жедел жад магистральға қосылған.

Деректер шинасы (8, 16, 32, 64 бит). арасында деректер тасымалданады әртүрлі құрылғылар... Бит тереңдігі процессордың разрядтық сыйымдылығымен анықталады, яғни. бір уақытта өңделетін биттердің саны.

Адрес шинасы (16, 20, 24, 32, 36 бит). Әрбір құрылғының немесе жад ұяшығының өз мекенжайы болады. Мекенжай адрес шинасы арқылы беріледі.

Басқару автобусы. Магистраль бойымен ақпарат алмасу сипатын анықтайтын сигналдар беріледі. Сигналдар қандай операцияны – оқуды немесе жазуды – орындау керектігін көрсетеді.

Компьютер әртүрлі енгізу және шығару құрылғыларымен порттар арқылы байланысады. Порттар сериялы (тінтуір – төрттен көп емес саны, олардың аттары COM1… .COM4) және параллельді (принтер, сканер – порттар саны үш және олардың атаулары LPT1, LPT2, LPT3) болуы мүмкін.

КОМПЬЮТЕР ҚҰРЫЛҒЫНЫҢ ДИАГРАМАСЫ

Кодтау қоймасының тасымалдауын жинаңыз

ақпарат және енгізу және өңдеу және декодтау

Емтихан: 1. Бағдарламаланған басқару принципі қандай.

2. Аналық плата не үшін қажет?

3. Порт дегеніміз не.

4. Ашық архитектураның принципі қандай.

«Бағдарламалық қамтамасыз етудің классификациясы» тақырыбы бойынша №4 сабақтың қысқаша мазмұны.

  1. Кіріспе.

Компьютермен жұмыс істеу үшін тек жақсылыққа ие болу маңызды Аппараттық құрал(аппараттық немесе аппараттық құрал), сонымен қатар бағдарламалық қамтамасыз ету (бағдарламалық қамтамасыз ету).

Компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету (бағдарламалық қамтамасыз ету) – компьютерде қолданылатын барлық бағдарламалар жиынтығы.

Бағдарлама – ақпаратты өңдеудің қойылған тапсырмасын шешу үшін компьютер орындауға тиісті әрекеттер (командалар) тізбегінің көрсеткіші.

Мәліметтер – компьютерге енгізілген, компьютермен өңделетін ақпарат.

Мысалы: тік бұрышты параллелепипедтің көлемін есепте.

Бастапқы деректер: Бағдарлама:

Үш саны a, b, c - 1. Негіздің ауданын есептеңіз

Параллелепипедтің шеттерінің ұзындықтары. S = a * b;

2. Көлемді есептеңіз:

V = S * c.

Мұнда деректер бес сан: a, b, c, s, v. олар бастапқы, аралық және қорытынды (нәтиже) болып бөлінеді.

Бағдарлама мәселені шешу үшін адам орындауы керек екі командадан тұрады.

Компьютер бағдарламаның формальды орындаушысы болып табылады, яғни. ол не істеп жатқанын түсінбейді. Компьютердегі кез келген жұмыс бағдарламалардың көмегімен орындалады.

  1. Бағдарламалардың классификациясы.

Барлық бағдарламалық қамтамасыз ету әдетте үш класқа бөлінеді:

Жүйелік, қолданбалы, аспаптық.

Жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету

Компьютерге қажетті қосалқы құрал, өйткені ол адамның, барлық компьютерлік құрылғылар мен бағдарламалардың өзара әрекетін қамтамасыз етеді.

Ең маңызды жүйелік бағдарламақатты дискіде сақталатын операциялық жүйе (ОЖ).

ОЖ қамтамасыз етеді:

  1. Қолданбалы бағдарламаларды орындау,
  2. Компьютер ресурстарын басқару – жад, процессор, сыртқы құрылғылар,
  3. Адам мен компьютер байланысы.

Ең танымал операциялық жүйелерге мыналар жатады: Windows 98, NT, Unix, MS-Dos.

ОЖ-дан басқа жүйеде бағдарламалар бар - қабықшалар (Norton Commander), дискіні тазалау, дискіні тексеру.

Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету

PP – қолданушыға өз мәселелерін шешуге қажетті арнайы мақсаттағы бағдарламалар. Оларды қосымша деп те атайды.

PPO мыналарды қамтиды:

  1. Мәтіндік процессорлар – мәтіндік құжаттарды жасауға,
  2. Кестелік процессорлар ( электрондық кестелер) - ақпаратты есептеу және талдау үшін,
  3. Мәліметтер базасы – мәліметтерді ұйымдастыру және басқару үшін,
  4. Графикалық пакеттер – ақпаратты суреттер мен графиктер түрінде ұсынуға арналған,
  5. Коммуникациялық программалар – компьютерлер арасында ақпарат алмасуға арналған,
  6. білім беру бағдарламалары ( электронды оқулықтар, сөздіктер, энциклопедиялар),
  7. Ойындар.

Аспаптық бағдарламалар

IP – жаңа бағдарламалар құруға арналған. Бұл бағдарламалау тілдері.

  1. Бағдарламалық жасақтаманың аппараттық құралмен байланысы.

Суретте көріп отырғаныңыздай, жүйе ортасы құрылғылардың жұмысын тікелей қамтамасыз етеді. «пайдалануға ыңғайлы» қолданбалы орта, ол аз дәрежеде аппараттық құралдың жұмысына әсер етеді, бірақ негізінен ақпаратты түрлендіруге және нәтижені шығаруға бағытталған.

Компьютерлік ресурстар – бұл аппараттық құралдардың мүмкіндіктері мен бағдарламалық құралдарбелгілі бір уақыт аралығында белгілі бір мәселені шешу үшін пайдаланылуы мүмкін.

Компьютерлік ресурстар мыналармен анықталады:

  1. Процессордың сипаттамалары,
  2. Ішкі және сыртқы жадының сыйымдылығы,
  3. Енгізу және шығару құрылғыларының сипаттамалары.

Тест сұрақтары: 1. Программа не деп аталады?

2. Бағдарламалық қамтамасыз етудің классификациясы туралы айтыңыз?

3. Жүйелік программалар мен олардың мақсатына мысал келтіріңіз?

4. Қолданбалы бағдарламалардың мысалдары және олардың мақсаты?

5. «Компьютерлік ресурстар» терминін қалай түсіну керек?

Сабақтың қысқаша мазмұны №5 тақырып бойынша: «Операциялық жүйе: мақсаты мен құрамы. ОЖ жүктелуде. Файлдар».

  1. Windows жүйесінің ортасының мақсаты.

Негізгі жүйелік бағдарлама операциялық жүйе болып табылады. Компьютерді қосқан кезде пайдаланушы ең алдымен өзі жасаған ортада болады операциялық жүйе... Бұл класс өкілдерінің бірі – компьютер ресурстарын басқаруды, қолданбалы программаларды орындауды және пайдаланушының компьютермен әрекеттесуін қамтамасыз ететін Windows жүйесі. Windows деректер мен бағдарламаларға бірыңғай, объективті көзқарасқа ие. Жүйе ортасында пайдаланушы айналысатын барлық нәрсе объектілер болып табылады, әрбір объект параметрлермен және әрекеттермен сипатталады.

ОЖ объектілерінің арасында мыналарды бөліп көрсету керек: файл, папка, интерфейстің графикалық объектілері. Графикалық интерфейстерезелерді, мәзірлерді, басқару элементтерін пайдалана отырып, диалог түрінде адам мен компьютердің өзара әрекеттесуіне мүмкіндік береді.

  1. Файл көрінісі.

Вокзалдағы қойманы елестетіп көріңіз. Сөмкелерді, чемодандарды сөрелерде орналасқан камераларда қалдыруға болады. Әрбір ұяшықта белгілі бір сөре кеңістігі мен нөмірі болады. Қызметкер жолаушының тегін, ол алып жатқан ұяшықтардың санын және заттарды сақтауға қою уақытын жазуы керек - бұл кейінірек барлық заттарды табу үшін жеткілікті.

Компьютерде физикалық медиа үшін ұзақ мерзімді сақтауақпарат дискілер мен таспалар, лазерлік дискілер. Сақтау багажындағы заттар сияқты деректер сақтау ортасының бос жерлеріне таралуы мүмкін. Операциялық жүйе «дүкенші» рөлін алады.

Файл – сыртқы ортада сақталатын мәліметтер жиынтығы. Файлға осы деректерді табуға болатын атау берілуі керек.

Файл атауы екі бөліктен тұрады: - пайдаланушы берген нақты атау,

Және бұл файл жасалған бағдарламаға және онда сақталған деректерге байланысты кеңейтім үш немесе одан да аз әріптерден тұрады.

TYPE (кеңейтім)

Мағынасы

Мәтіндік ақпарат

Графикалық ақпарат

Бейне сурет

Дыбыстық ақпарат

Көшіру

Exe, com

Орындалатын файл белгілі бір ортаға – мысалы, ойынға кіруге мүмкіндік береді.

Аты мен түріне қосымша файл мыналармен сипатталады: өлшемі, жасалған күні және уақыты.

Белгіше - Бастауыш графикалық объект... Белгіше файл жасалған ортаны немесе оның қандай файл түрін көрсетеді.

Файлдардағы әрекеттер: жасау, сақтау, жабу, ашу, атын өзгерту, көшіру, жою.

  1. Қалта көрінісі.

Үйдегі заттарды ретке келтіреміз, бір жәшікке заттарымызды, бір тартпаға апаларымызды саламыз, ештеңені шатастырмас үшін. Сонымен, компьютерде, көптеген файлдар сақталған дискіде тәртіп болуы керек. Ол үшін қалталар жасалады. Олар экранда белгіше ретінде бар. Қалталарда файлдарды кез келген негізде біріктіруге болады, мысалы:

  1. Тақырып бойынша (ойындар, оқулықтар бар қалта),
  2. Оның иесінің атымен,
  3. Жаратылыс уақытына қарай.

Қалтада файлдардан басқа басқа қалталар болуы мүмкін.

Қалта - Windows нысаны, файлдар мен басқа қалталарды топтарға біріктіруге арналған.

Қалтаның аты бар, кеңейтімі жоқ. Әрекеттер файлдармен бірдей.

  1. Бақылау файлдық жүйе- құрылғылар арасында файл алмасу.
  2. Командалық процессор – пайдаланушыдан командаларды сұрайды және оларды орындайды.
  3. Құрылғы драйверлері - арнайы бағдарламаларқұрылғылардың жұмысын және басқа құрылғылармен ақпарат алмасуды үйлестіруді бақылайтын, сонымен қатар құрылғылардың кейбір параметрлерін орнатуға мүмкіндік беретін .
  4. Графикалық интерфейс – пайдаланушы мен компьютер арасындағы диалог.
  5. Сервистік программалар (утилиталар) – дискіні, архивтік файлдарды тексеру және т.б.
  6. Анықтамалық жүйе.

«Компьютерлік вирустар және антивирустық бағдарламалар» тақырыбы бойынша №8 сабақтың қысқаша мазмұны.

  1. Компьютерлік вирустардың түрлері.

Бірінші жаппай эпидемия компьютерлік вирус 1986 жылы Brain вирусы иілгіш дискілерді зақымдаған кезде орын алды.

Компьютерлік вирустың таптырмас қасиеті репликациялау (өзін-өзі көшіру) және қолданушыға көрінбейтін, файлдарға, дискілердің және құжаттардың жүктелу секторларына енуі.

Компьютерді жұқтырғаннан кейін вирус белсендіріліп, оны қандай да бір әрекетті орындауға мәжбүрлей алады. Вирустың белсендірілуі әртүрлі оқиғалармен байланысты болуы мүмкін (белгілі бір күннің басталуы, бағдарламаның іске қосылуы, құжаттың ашылуы).

  1. Вирустардың классификациясы.
  1. Зиянды әсерлердің шамасы бойынша: қауіпті емес, қауіпті, өте қауіпті.
  2. Тіршілік ету ортасы бойынша: файл, жүктеу, макровирустар, желі.
  1. Вирусқа қарсы бағдарламалық құрал
  1. Полифагтар файлдарды, жүктеу дискілерін тексеру және т.б. олардың ішінде доктор. Веб, Касперский.
  2. Аудиторлар дискідегі файлдар үшін бақылау сомасын есептеу.
  3. Блокаторлар вирустық қауіпті жағдайларды болдырмау және ол туралы пайдаланушыны хабардар ету.

қорытынды

жады

сақтау

түрлендіру

енгізу

ішкі

сыртқы

Жедел Жадтау Құрылғысы

Тұрақты Жадтау Құрылғысы

Кэш жады

HDD

NGMD

Лаз. D.

Сиқыршы Л.

Енгізу құрылғылары

Орталық Есептеуіш Бөлім

Шығару құрылғылары

жады

Бағдарламалық қамтамасыз ету

Жүйелік

Қолданылған

Аспаптық

Аппараттық құрал

Жүйелік бағдарламалау

Аспаптық бағдарламалар

Алдын ала қарау:

Компьютер құрылғысының диаграммасы

Аты

Құрылғылар

Негізгі мақсат

Басты

хар-ки

Мүмкін мәндер

Жедел жад

Орталық Есептеуіш Бөлім

Сканер

принтер

Пернетақта

принтер

Монитор

Көлік жүргізу

контроллер

контроллер

контроллер

контроллер

Жедел Жадтау Құрылғысы

Тұрақты Жадтау Құрылғысы

Орталық Есептеуіш Бөлім

Деректер шинасы

АВТОМОБИЛЬ Мекенжай автобусы

Басқару автобусы

Алдын ала қарау:

1-жаттығу

Сұрақ:

Сканер бұл:

1) сақтау құрылғысы

2) ақпаратты өңдеу құрылғысы

3) ақпаратты қағазға шығаруға арналған құрылғы

4) қағаздан ақпаратты енгізуге арналған құрылғы

№2 тапсырма

Сұрақ:

Ең нашар басып шығару сапасы бар принтер түрін көрсетіңіз:

1) сия бүріккіш

2) матрица

3) лазер

№3 тапсырма

Сұрақ:

Курсорды жол пернесінің басына жылжытады:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) PgDown

2) Аяқтау

3) PgUp

4) Үй

Квест №4

Сұрақ:

Дисплей құрылғысы болып табылмайтын құрылғыны көрсетіңіз:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) микрофон

2) бақылау

3) принтер

4) спикерлер

№5 тапсырма

Сұрақ:

Тінтуірдің манипуляторы – бұл құрылғы:

1) ақпаратты оқу

2) модуляция және демодуляция

3) ақпаратты ұзақ сақтау

4) принтерді компьютерге қосу үшін

5) ақпаратты енгізу

Квест № 6

Сұрақ:

Пернетақта бұл

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) манипулятор типті енгізу құрылғысы

2) символдық ақпаратты енгізу құрылғысы

3) ақпаратты шығару құрылғысы

4) таңбаларды сақтау құрылғысы

№7 тапсырма

Сұрақ:

Тінтуірді басу:

3 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) объектіні жылжытады

2) объектіні ашады

3) объектіні көрсетеді

№8 тапсырма

Сұрақ:

Кілт пәрмен жазбасын аяқтайды:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) Енгізу

2) Ғарыш

3) Ауысым

4) Backspace

Квест №9

Сұрақ:

Компьютерді қосу үшін телефон желісіпайдаланылған:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) плоттер

2) принтер

3) факс

4) сканер

5) модем

Квест №10

Сұрақ:

Тұрақты сақтау мыналар үшін қолданылады:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) жұмыс кезінде пайдаланушы бағдарламасын сақтау

2) тұрақты қолданылатын бағдарламаларды сақтау

3) компьютерді бастапқы жүктеуге арналған бағдарламаларды сақтау және оның түйіндерін тестілеу

4) ерекше құнды қолданбалы бағдарламалардың жазбалары

5) ерекше құнды құжаттарды тұрақты сақтау

Квест №11

Сұрақ:

Процессордың жылдамдығы мыналарға байланысты:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) өңделген ақпарат көлемі

2) операциялық жүйе интерфейсін ұйымдастыру

3) сыртқы сақтау орны

4) тактілік жиілік

5) қосылған принтердің болуы немесе болмауы

№12 тапсырма

Сұрақ:

Енгізу құрылғылары болып табылмайтын құрылғыларды көрсетіңіз:

4 жауап нұсқасының бірнешеуін таңдаңыз:

1) сканер

2) бақылау

3) тышқан

4) пернетақта

№13 тапсырма

Сұрақ:

Компьютер (толық дұрыс анықтаманы таңдаңыз):

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) аналогты сигналдарды өңдеуге арналған құрылғы

2) мәтіндермен жұмыс істеуге арналған құрылғы

3) көп функциялы электрондық құрылғыақпаратпен жұмыс істеу

4) сандарды өңдеуге арналған электрондық есептеуіш құрылғы

5) кез келген түрдегі ақпаратты сақтауға арналған құрылғы

Квест №14

Сұрақ:

Бейне карта дегеніміз:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) ақпаратты енгізу құрылғысы

2) экранда ақпаратты көрсететін микросұлба

3) мәтіндік ақпаратты тануға арналған құрылғы

4) ақпаратты шығару құрылғысы

№15 тапсырма

Сұрақ:

Ақпаратты ұзақ сақтау үшін қолданылады:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) сыртқы медиа

2) процессор

3) электрмен жабдықтау

4) иілгіш диск

5) ЖЖҚ

№16 тапсырма

Сұрақ:

Матрицалық принтерді сипаттайтын мәлімдемені көрсетіңіз:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) жоғары басып шығару жылдамдығы

2) жоғары сапалы басып шығару

3) басып шығару механизмінің болуы

4) дыбыссыз жұмыс

№17 тапсырма

Сұрақ:

Shift пернесін тағайындау:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) бас әріптерді басып шығару

2) пәрменді енгізу

3) беттің жоғарғы жағына өтіңіз

4) таңбаны жою

№18 тапсырма

Сұрақ:

Егер сіз мыналарды өшірсеңіз, дербес компьютер жұмыс істемейді:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) ЖЖҚ

2) тышқан

3) принтер

4) иілгіш диск

5) сканер

Квест №19

Сұрақ:

Ең көп көрсетіңіз толық тізімДербес компьютердің негізгі элементтері:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) Орталық Есептеуіш Бөлім, жедел жады, енгізу/шығару құрылғылары

2) сканер, тінтуір, монитор, принтер

3) микропроцессор, сопроцессор, монитор

4) монитор, қатты диск, принтер

5) ALU, UU, сопроцессор

№20 тапсырма

Сұрақ:

ЖЖҚ адрестілігі мынаны білдіреді:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) бағдарламалар мен мәліметтерді сақтау мүмкіндігі

2) ЖЖҚ әрбір ұяшығы үшін санның болуы және оған қол жеткізу мүмкіндігі

3) жадының құрылымдық бірліктерінің дискреттілігі

4) жедел жадының өзгермелілігі

5) жедел жадының құбылмалылығы

№21 тапсырма

Сұрақ:

Орындалу уақытында қолданбалы бағдарламасақталған:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) бейне жадыда

2) жедел жадта

3) процессорда

4) ROM ішінде

5) қатты диск

№22 тапсырма

Сұрақ:

Компьютерді өшірген кезде ақпарат:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) иілгіш дискіде өшіріледі

2) тұрақты сақтаудан жоғалады

3) қатты дискіден өшірілген

4) Ықшам дискіде өшіруге болады

5) жедел жадтан жоғалады

№23 тапсырма

Сұрақ:

Микрофон дегеніміз:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) шығару құрылғысы аудио ақпарат

3) дыбыстық ақпаратты өңдеуге арналған құрылғы

4) дыбысты сақтау құрылғысы

№24 тапсырма

Сұрақ:

Қазіргі заманғы дербес компьютер архитектурасының негізгі модульдік принципі компьютердің аппараттық құрамдас бөліктерінің логикалық ұйымдастырылуын білдіреді, онда:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) әрбір құрылғы басқалармен тікелей, сондай-ақ бір орталық магистраль арқылы байланысады

2) барлық құрылғылар бір-бірімен деректер, мекенжай және басқару шиналарын қамтитын магистраль арқылы байланысады

3) құрылғылар бір-бірімен белгілі бір бекітілген реттілікпен (сақина) байланысады.

4) әрбір құрылғы басқалармен тікелей байланысады

5) құрылғылардың бір-бірімен байланысы олардың барлығы қосылған орталық процессор арқылы жүзеге асырылады

№25 тапсырма

Сұрақ:

Дауыс зорайтқыштар:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) дыбыстық ақпаратты өңдеуге арналған құрылғы

2) дыбысты енгізу құрылғысы

3) дыбыстық ақпаратты сақтау құрылғысы

4) дыбыс шығару құрылғысы

№26 тапсырма

Сұрақ:

Процессорға келесі құрылғылар кіреді:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) дисплей процессоры, бейне адаптер

2) сканер, ROM

3) кэш жады, бейнежад

4) жедел жады, принтер

5) арифметикалық логикалық блок, басқару блогы, регистрлер

№27 тапсырма

Сұрақ:

Құрылғы ақпаратты енгізуге арналған:

Жауаптың 5 нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) бақылау

2) процессор

3) принтер

4) пернетақта

5) ROM

№28 тапсырма

Сұрақ:

Қосымша пернетақта түймесі арқылы іске қосылады:

4 жауап нұсқасының бірін таңдаңыз:

1) Қуат

2) ScrollLock

3) CapsLock

4) NumLock

Жауаптары:

1) Дұрыс жауап (1 б.): 4;

2) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

3) Дұрыс жауап (1 б.): 4;

4) Дұрыс жауап (1 б.): 1;

5) Дұрыс жауап (1 б.): 5;

6) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

7) Дұрыс жауап (1 б.): 3;

8) Дұрыс жауап (1 б.): 1;

9) Дұрыс жауап (1 б.): 5;

10) Дұрыс жауап (1 б.): 3;

11) Дұрыс жауап (1 б.): 4;

12) Дұрыс жауаптар (1 б.): 2;

13) Дұрыс жауап (1 б.): 3;

14) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

15) Дұрыс жауап (1 б.): 1;

16) Дұрыс жауап (1 б.): 3;

17) Дұрыс жауап (1 б.): 1;

18) Дұрыс жауап (1 б.): 1;

19) Дұрыс жауап (1 б.): 1;

20) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

21) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

22) Дұрыс жауап (1 б.): 5;

23) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

24) Дұрыс жауап (1 б.): 2;

25) Дұрыс жауап (1 б.): 4;

26) Дұрыс жауап (1 б.): 5;

27) Дұрыс жауап (1 б.): 4;

28) Дұрыс жауап (1 б.): 4;

Бақылау жұмысы

5-сыныптағы информатика сабағы

Сабақтың тақырыбы: Компьютер қалай жұмыс істейді

Сабақтың мақсаттары:

      • Оқушыларды компьютердің негізгі элементтерімен және олардың мақсатымен таныстыру

        Оқулықпен жұмыс істеу, тауып, жаңғырту дағдыларын қалыптастыру қажетті ақпарат, компьютердің негізгі құрылғыларын дұрыс атау және көрсету

        Танымдық қажеттілікті тәрбиелеу

Жабдық:сабақ тақырыбы бойынша презентация, компьютер, мультимедиялық проектор, электронды дәптер, интерактивті тақта.

Сабақтар кезінде:

    Ұйымдастыру уақыты

    Ойлауды белсендіру және білімді өзектендіру.

Балалар, біз өткен сабақта информатика ғылымы ақпаратты тасымалдаудың, сақтаудың және өңдеудің барлық түрлерін зерттейтінін және оған компьютердің көмектесетінін айттық.

Адамға компьютер не үшін қажет болды? Сіз оны не үшін пайдаланасыз? Компьютер ата-анаңызға жұмыста қалай көмектеседі? Компьютер не істей алады?

(Балалар сұрақтарға жауап береді)

    Жаңа материалды меңгерту

Бірақ компьютерде жұмыс істей алу үшін оның неден тұратынын, қандай негізгі құрылғылар екенін білу керек.

Оқу құралымыздың тақырыбын анықтайық. Экранда ребус сызылады, оны шеше отырып, тақырыпты танисыз. 1-слайд

’’’’’

’’

’’

’’’

Кімге

Дұрыс, бүгінгі сабақтың тақырыбы « Компьютер қалай жұмыс істейді?».

Компьютер кімге ұқсайтынын еске түсірейік. Мысалы, ұшақ құсқа ұқсайды, кемелер балыққа ұқсайды. Ал компьютер? (оқушылардың жауаптары)

Дұрыс, адам компьютерді өзінен көшіріп алған. Адам компьютерге физикалық емес, интеллектуалдық мүмкіндіктерін берді.

Балалар, компьютер дегеніміз не, анықтамасын жазып алайық:

КомпьютерӘмбебап техникалық құралдарақпаратпен жұмыс істеу. (Ақпаратпен жұмыс істейтін адам үлгісі). Слайд 2

3. Жаңа материалды түсіндіру:Компьютер қалай жұмыс істейді, §2.1.

Сондықтан, әрине, сіз компьютердің қандай болатынын білесіз. Көбінің үйінде компьютер бар, мұнда информатика кабинетінде де компьютерлер бар.

Мұғалім: Слайдқа қарайық (2-слайд). Негізгі құрылғылар компьютер: жүйелік блок, монитор, пернетақта.

Слайд 3

Компьютердегі ең бастысыжүйелік блок , оның құрамына процессор, жады, иілгіш және қатты дискілер, қуат көзі кіреді.

Осы құрылғылар туралы айтатын мәтін үзіндісін оқулықтардан қараңыз. Жігіттер кезегімен тауып алған ақпаратты дауыстап оқиды. Әрбір анықтамадан кейін слайдта белгілі бір құрылғының мақсаты туралы ақпарат бар бұлт пайда болады - шығыс сияқты.

Процессор есептеуге, ақпаратты өңдеуге және компьютерді басқаруға арналған құрылғы. Компьютердегі барлық операциялар процессордың қатысуымен жүзеге асады.

4-слайд 5-слайд

Сақтау құрылғысы:жады .

Жадтың екі түрі бар: тек оқуға арналған жад (ROM) және жедел жад (RAM).

В Тұрақты Жадтау Құрылғысы компьютерді қосу кезінде жұмыс тәртібін анықтайтын нұсқаулар сақталады (компьютер өшірілгенде олар жойылмайды).

В Жедел Жадтау Құрылғысы компьютердің жұмысына қажетті барлық бағдарламалар мен деректер орналастырылған (ақпарат тек компьютер қосылған кезде болады, өшірілгеннен кейін жоғалады).

Ақпаратты ұзақ сақтау үшін ұзақ мерзімді жады қолданылады: магниттік дискілер, оптикалық дискілер және басқа құрылғылар. Магниттік дискілерқатты және икемді бар. Қатты дискілержүйелік блокқа орнатылған. Олар үнемі жүйелік блоктың ішінде болады. Және де ішінде жүйелік блоксонымен қатар иілгіш дискі бар. Олардың көмегімен ақпаратты бір компьютерден екіншісіне тасымалдауға болады.

Слайд 6

Компьютерге ақпаратты енгізу үшін ол пайдаланыладыпернетақта ... Компьютерге ақпаратты енгізу үшін қосымша құрылғылар да қолданылады:

сканер, микрофон, веб-камера, ойын манипуляторлары (джойстиктер), сандық камералар, модем және т.б.

Монитор ақпаратты экранда көрсету үшін қызмет етеді. Ақпаратты көрсету үшін принтер сияқты қосымша құрылғылар да пайдаланылады. акустикалық динамиктер, проектор, құлаққап, плоттер (плоттер).

7-слайд 8-слайд

Бұл құрылғылардан басқа, басқалары бар. Олардың жиынтығыАппараттық құрал компьютер.

9-слайд 10-слайд

Компьютеріңіздің құрылғысы туралы осылайша қысқаша айта аласыз.

4. Материалды бекіту

Мұғалім: Сұрақтар болмаса, компьютер қандай негізгі құрылғылардан тұратынын еске түсіріңізші?

Мұғалім: Ақпаратты өңдеуге арналған құрылғы қалай аталады?

Мұғалім: Ақпарат қайда сақталады?

Мұғалім: Компьютерде қандай қосымша құрылғыларды білесіз?

Мұғалім: Жарайсың! Сіз сабақ алғаныңызды көріп тұрмын.

Жаңа материалды интерактивті тақтаға бекіту Smartboard

1-жаттығу. Құрылғыларды мақсатына қарай тағайындаңыз

2-тапсырма.Қателерді түзетіңіз

Электронды дәптермен компьютерде жұмыс істеу

5 үй тапсырмасы

Мұғалім: Үй тапсырмасын жазып алайық: 63-бет, 2.1-параграф, оған сұрақтар.

«Компьютер құрылғысы» тақырыбына сабақ

Сабақтың мақсаттары:

    компьютерлік құрылғылардың функционалдық мақсаты туралы түсінік беру;

    компьютер құрылғыларының негізгі сипаттамаларын меңгеру;

    перифериялық жабдықтың функционалдық мақсаты туралы түсінікке ие болу.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

    Ұйымдастыру уақыты

Сәлем жігіттер! Барлығыңызды көргеніме өте қуаныштымын. Бір-біріміздің көзімізге қарап, күлімдеп, сәттілік тілеп, сабағымызды бастайық.

А) Фигуралар арқылы шағын топтарға бөлу

В) Үй тапсырмасын сұрау:

1. Оқытудағы жаңа тәсілдер:

1.1. Компьютерлердің неше буынын білесіңдер? Тізім?

2. Тест / карточкалар /

3. Шағын топтарда жұмыс «Компьютер – оны қайдан табамыз?».

II. Білімді жаңарту

Компьютер құрылғыларының негізгі компоненттері:енгізу-шығару құрылғылары, жад, процессор

Енгізу/шығару құрылғылары дегеніміз не? (пернетақта, монитор, принтер, сканер, динамиктер )

III. Жаңа материалмен танысу.

Бүгін сабақта біз компьютердің құрылғысын қарастырамыз және әрбір құрылғының қандай сипаттамалары мен сипаттамалары бар екенін қарастырамыз.

( Түсіндіру түсінікті болу үшін презентация қолданылады - ).

Сонымен, құрылғылардың әрқайсысына толығырақ тоқталайық.

Орталық Есептеуіш Бөлім - бұл маңызды құрылғыаналық платада орналасқан ақпаратты өңдеуге арналған компьютер.
Процессор үлкен интегралды схемада (LSI) іске асырылған аппараттық құрал болып табылады, онда ондаған миллион микробағдарламалар бар және бірнеше шаршы сантиметрді құрайтын шағын жалпақ жартылай өткізгіш пластина болып табылады, металл түйреуіштер (контактілер) қатарлары бар жалпақ корпуста қоршалған. ).
Процессордың негізгі мақсаты – ақпараттың барлық түрлерін өңдеу және барлық компьютер түйіндерінің жұмысын басқару.

Процессордың негізгі сипаттамалары:

    тактілік жиілік - секундына процессор циклдерінің саны (МГц, ГГц-пен өлшенеді)

    процессордың сыйымдылығы – процессор бір уақытта өңдей алатын екілік кодтың ұзындығы.

Жиілік неғұрлым жоғары болса және процессордың бит тереңдігі соғұрлым жоғары болса, оның өнімділігі соғұрлым жақсы болады.

Аналық плата компьютердің негізгі аппараттық құрылғысы болып табылады. Ол процессор мен компьютердің қалған құрамдас бөліктері арасындағы өзара әрекеттесуге мүмкіндік беретін магистральді жүзеге асырады. Сондай-ақ қосулы аналық платапроцессорды және ЖЖҚ модульдерін орнатуға арналған қосқыштар бар: сыртқы құрылғылардың контроллерлерін қосуға арналған слоттар.

Қарастырыңызперифериялық құрылғылар ... Бұл компьютерге ақпарат енгізілетін немесе компьютерден шығарылатын құрылғылар.

Ақпаратты енгізу құрылғылары:

    Пернетақта мәтіндік және сандық ақпаратты енгізу үшін қызмет етеді. Оның ішінде белгілі бір кілттен сигналды берілген белгіге сәйкес екілік кодқа түрлендіретін микросұлба – кодтаушы бар. Стандартты пернетақтада 104 перне және жоғарғы оң жақ бұрышта жұмыс режимдері туралы ақпарат беретін 3 индикатор шамы бар.

    Сканер мәтіндік және графикалық мәліметтерді компьютерге енгізуге арналған. Сканерлер қолмен (жоғарыдан парақтың үстінен тасымалданады) және планшетті сканерлер (парақ сканердің ішіне орналастырылады).

    Курсорды басқару элементтері курсорды экранда жылдам жылжыту үшін қолданылады.

    • Тышқан (сымды, сымсыз (радио басқарылатын, инфрақызыл және оптикалық)

      Трекбол - төңкерілген тышқанға ұқсайды. Роликтерге бекітілген шар қозғалады. Трекбол жиі қолданылады ноутбук компьютерлерідәптер сияқты.

      Джойстик түймелері бар тұтқа болып табылады және әдетте ойындар мен тренажерлар үшін қолданылады.

      Сенсорлық панель , арнайы қабатпен жабылған және сенсорлармен байланысты сезімтал бет болып табылады. Сенсордың бетіне тию курсорды қозғалысқа келтіреді, ол саусақты бет бойымен жылжыту арқылы қозғалады.

    Микрофон мультимедиялық компьютерге дыбыстық ақпаратты енгізу үшін қызмет етеді.

    Желі- камера мультимедиялық компьютерге бейне кескіндерді енгізу үшін қызмет етеді.

Ақпаратты шығару құрылғылары:

Монитор Әмбебап ақпаратты шығару құрылғысы болып табылады.

Мониторлардың түрлері:

    катодты сәуле түтігімен

    сұйық кристалдарда

Монитор экранындағы ақпарат олардың жеке нүктелері (пикселдері) арқылы қалыптасатын растрлық кескін түрінде беріледі. Растрлық кескін жеке сызықтар санынан тұрады, олардың әрқайсысы өз кезегінде белгілі бір нүктелерді қамтиды.

Кескіннің сапасы монитордың рұқсатымен анықталады, яғни. ол құрастырылған нүктелер саны. Ажыратымдылық неғұрлым жоғары болса, соғұрлым сурет сапасы жоғары болады (1024x768,1280x768, т.б.).

Принтерлер мәтіндік, сандық және графикалық ақпаратты қағазда бейнелеу үшін қолданылады.

Жұмыс принципі бойынша принтерлер келесіге бөлінеді:

    барабандар (матрица)

    әсер етпейтін (сия бүріккіш және лазерлік)

Матрицалық принтерлер : Басып шығару механизмі магнит өрісінің әсерінен сыртқа итеріліп, сия таспасы арқылы қағазды соғып, таңбалар тізбегін қалдыратын шағын өзектердің тік бағанынан (9 немесе 24) тұрады. Сия таспасы катушкаларға орау немесе арнайы қорапқа (картриджге) салу үшін күйіп кетеді. Ең арзан принтерлер. Басып шығару сапасы жақсы емес. Орташа басып шығару жылдамдығы - бір бетке 1 минут.

Сиялы принтерлер : сияның кішкене тамшылары кішкентай саңылаулар арқылы қағазға үрленеді. Жоғары басып шығару сапасы. Орташа басып шығару жылдамдығы - бір бетке 1 минут. Түсті және ақ-қара принтерлер бар.

Лазерлік принтерлер : бояу бөлшектері электр өрісі арқылы арнайы сия барабанынан қағазға тасымалданады. Басып шығару сапасы жоғары. Орташа басып шығару жылдамдығы - минутына 4-тен 15 бетке дейін. Түсті және ақ-қара принтерлер бар.

Плоттер (плоттер) сызбаларды қағазға басып шығару үшін қызмет етеді. Кескін парақ бойымен қозғалатын түсті сиямен қаламмен жасалады.

Дыбыстық карта - дискілерге жазылған цифрлық дыбыстық ақпаратты дыбысқа және керісінше түрлендіруге арналған құрылғы. Шығуға дыбыс картасыстерео дыбысты шығару үшін динамиктерді және микрофонды қосыңыз.

модем - телефон желісі арқылы жеке компьютерлер бір-бірімен байланыса алатын арнайы құрылғы.

IV. Балалар әр сұраққа хормен жауап береді: «Болды!» - және ыммен қажетті қозғалысты көрсетіңіз.

Қалың қалай? - Бұл сияқты! (бас бармағын көрсету )

Қалайсың? - Бұл сияқты!(«Жүру» екі саусақты алақанға қойып )

Сіз жүгіресіз бе? - Бұл сияқты! (шынтақтарын бүгіп, жүгіру кезінде қалай жұмыс істейтінін көрсетіңіз)

Сіз түнде ұйықтайсыз ба? - Бұл сияқты!(қолдарын щек астына, ал оларға - басына қойыңыз)

Сіз оны қалай қабылдайсыз? - Бұл сияқты! (қолдарымен ұстау қимылдарын жасау )

бересің бе? - Бұл сияқты! (қолдарымен бірдеңе беріп жатқандай қимылдар жасау )

Қалай тентексің? - Бұл сияқты! (олардың щектерін үрлеп, алақандарымен жеңіл ұрыңыз )

Сіз қорқытасыз ба? - Бұл сияқты! (көршісіне саусақтарын шайқайды )

V. Сабақты қорытындылау

А) Шағын топтарда жұмыс «Кластермен жұмыс»

Ә) Шағын топтармен жұмыс «Кроссворд шешу»

C) Алты қалпақ

Vi. Үй тапсырмасы

    §8-9 32 б

    41 беттегі 1-6 сұраққа жазбаша жауап беру

Қолдану:

Бұл диаграммада сіз түрлі-түсті сызықтармен құрылғылардың атын және ол орындайтын әрекеттің атын қосуыңыз керек.

Орталық Есептеуіш Бөлім

Пернетақта

Ақпаратты сақтайды

Ақпаратты көрсетеді

Ақпаратпен таныстырады

Ақпаратты өңдейді

Кроссворд

Өзін-өзі бағалау парағы

Мақала ұнады ма? Достарыңызбен бөлісіңіз!
Бұл пайдалы болды ма?
Иә
Жоқ
Пікіріңізге рахмет!
Бірдеңе дұрыс болмады және сіздің дауысыңыз есептелмеді.
Рақмет сізге. Сіздің хабарламаңыз жіберілді
Мәтіннен қате таптыңыз ба?
Оны бөлектеңіз, басыңыз Ctrl + Enterжәне біз бәрін түзетеміз!